Strona główna » Rośliny Ogrodowe » Byliny » Jeżówki

Jeżówki

Jeżówki

Jeżówki to popularne rośliny ozdobne, należące do rodziny bodziszkowatych (Rosaceae). Charakteryzują się pachnącymi, okazałymi kwiatami w kolorze białym, różowym, czerwonym lub fioletowym. Liście jeżówek są zwykle ostro piłkowane, stąd ich nazwa.

Jeżówki rodzaje

Wśród jeżówek można wyróżnić kilka rodzajów, m.in.:

  1. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – roślina dorastająca do około 1 m wysokości, o dużych, purpurowych kwiatach. W Polsce występuje w uprawie jako roślina ozdobna oraz w ziołolecznictwie, gdzie wykorzystywana jest ze względu na swoje właściwości lecznicze.

  2. Jeżówka różowa (Echinacea angustifolia) – roślina o wąskich, lancetowatych liściach i różowych kwiatach. Podobnie jak jeżówka purpurowa, wykorzystywana jest w medycynie naturalnej.

  3. Jeżówka biała (Echinacea pallida) – odmiana jeżówki o jasnych kwiatach, osiągająca do 1,5 m wysokości. Jest to gatunek rzadziej spotykany w uprawie.

 

Jeżówki uprawa

Jeżówki uprawia się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, w glebie żyznej i przepuszczalnej, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
Wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresach upałów, oraz nawożenia w okresie wegetacji.

Jeżówki zimowanie

Rośliny te są odporne na suszę i mróz, ale przed zimą warto przyciąć je na wysokość około 10 cm i okryć ściółką, aby zabezpieczyć przed zimnem. Wymagają także regularnego przycinania po przekwitnięciu, aby pobudzić do tworzenia kolejnych kwiatów. Jeżówki są roślinami miododajnymi, przyciągającymi do ogrodu pszczoły i inne owady zapylające.
 

Jeżówki to piękne i dekoracyjne rośliny ozdobne, które można uprawiać w ogródku, na rabatach, w donicach na balkonie czy w ogrodzie skalnym. Ze względu na swoje właściwości lecznicze, jeżówki są również wykorzystywane w medycynie naturalnej.


Jeżówki choroby

Do chorób grzybowych atakujących jeżówki należą:
  • rizoktonioza (Rhizoctonia solani) – atakuje siewki lub dorosle rośliny, brunatnienie podstawy pędu rozszerza się na korzenie.
  • plamistość liści ( Cercospora rudbeckii, Septoria lapachydis) – pojawiają się jasnobrązowe plamy na pędach kwiatostanowych i liściach.
  •  


 


Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje
Brak produktów ...

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu